על המגמות/ מקצועות הלימוד

המגמות הנלמדות באולפנא:

פיזיקה – תלמידות המגמה לפיזיקה ילמדו את הנושאים הבסיסיים המתארים את העולם הפיזי שסביבן ואת הדרכים הבסיסיות לנסח תיאורים אלה במשוואות ובגרפים. הן ייחשפו למגוון שיטות החשיבה ומיומנויות פתרון הבעיות  המאפיינות התמודדות בעיות בפיזיקה, ואף יתנסו באופן מעשי ביישום הידע ושיטות העבודה במעבדה.

ביולוגיה  – במגמת ביולוגיה נלמדים  נושאים הקשורים לחיי היום יום ורלוונטיים לתלמידות וכן נושאים מרתקים שחלקם נמצאים בחזית המדע. דגש על היבטים ערכיים עובר כחוט השני בכל רמות הארגון שבתכנית הלימודים. עיסוק בהיבטים אלה, בשילוב עם רכישת ידע רלוונטי, עשוי לתרום לחינוכו של בוגר מעורב ובקי בסוגיות  שעל סדר היום הקשורות לחיי הפרט והחברה. בחינה עיונית בכתב- 3 יח"ל. בחינה מעשית במעבדת חקר- 1 יח"ל. בחינה בע"פ על עבודת הביוחקר- 1 יח"ל. (ביוחקר- הינה עבודת חקר בנושא ביולוגי הכוללת ניסויים הקשורים לתופעה מסוימת במעבדה. העבודה תכלול תכנון וביצוע ניסויים מבוקרים בהנחיית המורה. ישולבו סיורים כחלק מתוכנית הלימודים.)

ארץ ישראל – מהתכונות של הנופים והאבנים, דרך המגוון של החיות והצמחים ועד חילופי השלטון המרובים, נפרש הסיפור של הארץ הזו. בכיתה י"א מתמקדים בקצוות: נגב וצפון הארץ, ובי"ב בלב- בירושלים. הציון מורכב מארבעה מבחנים בכתב, שניים בי"א ושניים בי"ב, ומעבודת חקר- הא"יוטופ. בנוסף מתנסים בהדרכה, בי"א במסגרת הובלת הטיול השנתי לאזורי הנגב השונים, ובי"ב בבגרות שטח וביום ירושלים.

אומנות – מגמת אמנויות העיצוב שואפת להקנות לתלמידות שפה חזותית עשירה  ככלי ביטוי לעולמן האישי (מחשבתי-אמוני). בשיעורי אמנות- הבנות מתנסות בשלל טכניקות בדו-מימד ותלת מימד, ציור, רישום, הדפס, קולאז' פיסול בחומר וגבס. חווית היצירה נעשית לצד לימוד מעמיק בתולדות האמנות בדגש על האמנות המודרנית והישראלית. בעידן המודרני  בו הטכנולוגיה נוכחת בחיינו אנו מרחיבים את שפת היצירה של התלמידות ומלמדים עיצוב גרפי ועיצוב המוצר. בשיעורים אלו  הבנות לומדות תוכנות  גרפיות כגון, פוטושופ ואילוסטרייטר תוך יישום  עקרונות שפת העיצוב והתייחסות לקהל יעד, התהליך והפרויקט מתועדים בפורטפוליו. בוגרות מגמת אמנויות העיצוב (ברמה של 9 יח"ל ) זוכות בתעודה טכנולוגית המתלווה לתעודת הבגרות.

מוזיקה – מגמת המוסיקה באולפנת כפר פינס הינה בת כ- 15 שנים. הבנות הנמנות על מגמת מוסיקה הינן בעלות רקע מוסיקלי בנגינה על כלי נגינה או בשירה במקהלות. במגמה נלמדים כל מקצועות המוסיקה על כל ההיבטים התיאורטיים והמעשיים. הנושאים הנלמדים מקיפים את תולדות המוסיקה המערבית, ובמקביל גם מורחבת היריעה החל משנה זו על מוסיקה יהודית לדורותיה. נלמדים גם יסודות תורת התיאוריה, קריאה ושירת תווים (סולפז') לצד נגינה בהרכבים מוסיקליים ושירת מקהלה והרכבים קוליים.

חיזוק לימודי המתמטיקה והמדעים:

לימודי המדעים הינם יעד לאומי. מדינת ישראל צריכה  להשקיע במדענים בעלי שיעור קומה שיובילו את המדינה להישגים בין לאומיים ולשמירה על בטחונה ויציבותה של המדינה. אנו מקווים שרוב הבנות תבחרנה מקצוע מדעי ומתמטיקה ברמה מוגברת .

אנו מאמינים שבנות האולפנא יכולות לתפוס עמדות מפתח בתחומי המדעים במדינת ישראל ולהשפיע על השיח והערכים.

יצוין כי בשנת הלימודים תשע"ו הכפלנו את מספר התלמידות הניגשות ל- 5 יחידות לימוד במתמטיקה. ישר כוח גדול לעינת זרביב רכזת מתמטיקה ולצוות מתמטיקה כולו.

כמו"כ השנה – מגמת פיזיקה התרחבה. בעוד שבשנת תשע"ו סיימו מגמת פיזיקה 5 בנות. כיום הבנות המתעתדות לגשת לבגרות בפיזיקה בכיתה י"ב עומד על 25 בנות ומספר בנות המגמה בכיתה י"א עומד על 22 בנות. ישר כוח גדול לאיטל עדני ונילי ווליציק מורות המגמה.

אנגלית:

שליטה בשפה האנגלית הינה ידע בסיסי הנחוץ לכל תחום ותחום ומהווה כרטיס כניסה לכל מוסד לימודים אקדמי גבוה. אנו רואים את עצמנו אחראים לכך שכל בת תקנה את השפה האנגלית ברמת הדיבור, קריאה וכתיבה. לימוד שפה דורש מכל אחת שינון, השקעת זמן ומאמץ.

אנו מקווים כי הבנות מבינות את החשיבות ותשקענה את המאמץ הנדרש כדי להגיע לרמה גבוהה בשפה האנגלית.

השנה אנו זוכים לעליית מדרגה בשילוב למידה מתוקשבת באנגלית. הבנות תילמדנה בכיתות מתוקשבות עם מורה ייעודית לנושא זה.