על המגמות/ מקצועות הלימוד

המגמות הנלמדות באולפנא:

מגמת פיזיקה

המורה: איטל עדני

מגמת פיזיקה מורכבת מ3 חלקים: בחינת בגרות בכתב במכניקה ואלקטרומגנטיות, בחינת מעבדה – בה על התלמידות לבצע יחידת מעבדה , וכן הערכה חלופית בנושא קרינה וחומר.

השנה למדנו אופטיקה כחלק מנושאי הערכה חלופית ובלימודי המכניקה – למדנו קינמטיקה.

שנה הבאה נמשיך ללמוד את חוקי ניוטון ונמשיך בנושאים נוספים במכניקה – התנע ושימורו,  אנרגיה מכנית ושימורה, תנועה הרמונית פשוטה וכבידה ובתוך הלימוד נשלב מעבדות.

כמו כן נמשיך את הערכה החלופית ונלמד קרינה וחומר .

 בנוסף נצא לסיור לימודי המעשיר ומגבש את בנות המגמה.

מגמת ביולוגיה

המורה: דורית גרינצייג

 הלימוד יתמקד בשלושה מוקדים:

  1. עבודת הביוחקר- התלמידה תתנסה בפעילות חקר על כל שלביה. (1 יח"ל)

התלמידה תוכל להעמיק בנושא ביולוגי המעניין אותה. תתנסה במיומנויות שרכשה בלימודיה: מיומנויות חקר, מיומנויות טכניות של עבודה במעבדה, חיפוש במאגרי מידע וכן מיומנויות דיווח וכתיבה. התנסות בעבודת צוות, תיעוד וסיכום העבודה בכתב.
במסגרת עבודה זו נצא לסיור לימודי בביולוגיה עליו מגישות הבנות דו"ח סיור והוא משוקלל בציון הביוחקר.

  1. פעילות מעבדתית (1 יח"ל) הפעילות המעבדתית, הן המתבצעת על ידי התלמידים עצמם והן זו הנעשית על ידי המורים בניסויים המודגמים, מהווה חלק בלתי נפרד בתהליך ההוראה-למידה ומאפשרת לתלמיד אופן למידה ייחודי, "הלמידה המעשית".
  2. החלק בעיוני (3 יח"ל)  הנושאים: גוף האדם בדגש הומיאוסטזיס. התא, אקולוגיה לקראת  בכיתה יא

מגמת ארץ ישראל

המורה : מיכל פלג

מגמת ארץ ישראל מיועדת להעניק לתלמידה אהבה וקישור לארץ ישראל, דרך הכרת הסיפור המיוחד של כל חבל ארץ, על אתריו, נופיו ומתיישביו. המגמה מחדדת חשיבה היסטורית ומאפשרת הכרת תקופות ואירועים משמעותיים בסיפור הארץ ובנופיה.

כל היחידות בוחנות את השטח מימי התנ"ך ועד מדינת ישראל, ודרכן התלמידות מתוודעות לאופן בו תנאי הטבע מעצבים ומאתגרים את חזונו של האדם, גם כש"גלגל חוזר בעולם"… הדגש מושם על סיפורי יסוד בהיסטוריה של ארץ ישראל, ודרכם מבררים בכיתה, דרך דיונים ושאלות חשיבה, ערכים ואמונות בהם אנו אוחזים כיום.

הלימוד במגמה מתייחד בשילוב עזרים אור-קוליים רבים, מצגות תמונות וסרטונים, על מנת "להביא את השטח לכיתה". זאת לצד יציאה לסיורים והכרת הארץ דרך הרגליים. חומר הלימוד רב תחומי, בדגש על חשיבה ברמה גבוהה (יישום, הסקה, חוות דעת, השוואה וכו'), ושילוב תחומי דעת כגון היסטוריה, ארכיאולוגיה, תנ"ך, בוטניקה ואפילו ספרות. במקביל, גם כלי ההערכה בין-תחומיים: בכל יחידה ניתנות מטלות בסגנון הערכה חלופית, כמו כתיבת רשומה לבלוג, יצירת דגם מוקטן, וכו'.

הבנות שיבחרו במגמה יזכו בכלים להדרכה ולעמידה מול קבוצה, הכרת תולדות ישראל בארץ ישראל- ללא מיתוסים וחצאי אמיתות, חיזוק ערכים כמו אחריות, ראש גדול, יצירתיות ואמונה בדרך, וכן חוויה מעצימה ומגבשת.

בכיתה י"א, כחלק מתוכנית הלימודים, מובילות בנות המגמה את הטיול השנתי של כלל האולפנא. חוויה זו יוצרת אצל הבנות תחושת אחריות ומנהיגות, וחיבור מיוחד לאזור הטיול.

מגמת לימודי ארץ ישראל היא ברמת 5 יח"ל:

 4 היחידות הראשונות נעשות במבחן בכתב בנושאים:

בכיתה י"א: (מועד אביב) נגב – 1 יח"ל. (30% מהציון השנתי מבוסס על הדרכת הטיול השנתי)

(מועד קיץ) צפון הארץ – 1 יח"ל.

בכיתה י"ב: (קיץ) ירושלים הקדומה (עד התק' הצלבנית) –1 יח"ל. (30% מציון הבחינה מסתמך על "בגרות שטח"- הדרכה בע"פ על אחד מאתרי ירושלים הקדומה)

ירושלים בעת החדשה – 1 יח"ל.

 1 יח"ל נוספת היא עבודת חקר- א"יוטופ- בנושא אישי, הקשורה באירוע או במקום בארץ, ומעוגנת בעבודת שטח (סיור לאתרים הקשורים והכרת האזור באופן בלתי אמצעי). העבודה תוגש במהלך כיתה י"ב.

סה"כ: 5 יחידות לימוד, עשרות סיפורים, ואלפי שנות אהבה לארץ!!

 

מגמת אמניות העיצוב כיתה י"א

המורה: בהירה רונבאום

"כל זמן שחסר גם שרטוט אחד הגנוז בעומק הנפש שלא יצא אל הפועל,

עוד יש חובה על עבודת האמנות להוציאו".

 ( הרב קוק, הקדמה לשיר השירים)

 מגמת אמנויות העיצוב  שואפת להקנות לתלמידות שפה חזותית עשירה  ככלי ביטוי לעולמן האישי (מחשבתי-אמוני). בשיעורי אמנות- הבנות מתנסות  בשלל טכניקות  בדו-מימד ותלת מימד, ציור, רישום, הדפס, קולאז' פיסול בחומר וגבס. חווית היצירה נעשית לצד לימוד מעמיק בתולדות האמנות בדגש על האמנות המודרנית והישראלית. בעידן המודרני  בו הטכנולוגיה נוכחת בחיינו אנו מרחיבים את שפת היצירה של התלמידות ומלמדים עיצוב גרפי ועיצוב המוצר. בשיעורים אלו  הבנות לומדות תכנות  גרפיות כגון, פוטושופ ואילוסטרייטר תוך יישום  עקרונות שפת העיצוב , התהליך והפרויקט מתועדים בפורטפוליו.

בוגרות  מגמת אמנויות העיצוב (ברמה של 9 יח"ל ) זוכות בתעודה טכנולוגית המתלווה לתעודת הבגרות. 

 

הלימודים במסגרת המגמה כוללים: 

אמנות: (5 יח"ל )

30%- פרוייקט גמר אמנות 

70%-מבחן עיוני בתולדות האמנות 

 

עיצוב:(3 יח"ל )

פרוייקט גמר בעיצוב 

+ פורטפוליו מלווה תרגילים ותהליכי מחקר 

באומנות התלמידה מקבלת ערך מוסף בכך שהינה זכאית לתעודה טכנולוגית

מגמת עיצוב

מגמת עיצוב

מגמת עיצוב

מגמת עיצוב עוסקת בפיתוח שפה ויזואלית ובהקניית כלים ומיומנויות הבעה בתחומי העיצוב והאמנות.

המעצב משלב בשיקוליו צדדים מעשיים לצד רעיוניים.

הוא נדרש לחשיבה יצירתית מנקודת מבט חדשה על המציאות, תוך התחשבות בקהל היעד למוצר ודרישות הלקוח. לצורך כך נדרשת הבעה גרפית ברישום, ציור, צילום ופיסול לצד שליטה בתוכנות העיצוב במחשב ובהתהליך הייצור וההבאה לדפוס.

שיעורי המגמה עוסקים בחשיפה למקורות השראה בתחום העיצוב, פיתוח חשיבה ושפה עיצובית ופיתוח מיומנויות מעשיות.

שיקולי המעצב: הקומפוזיציה,הצבע, תכונות החומר וארגונומיה (התאמת המוצר לקהל היעד) הם מונחים יומיומיים בכיתתנו.

תהליך בניית השפה והחשיבה מתפתח בתלמידות ובקבוצה בצורה חווייתית וסדנאית. 

בשיעורים משולבים פרקים עיוניים ביסודות העיצוב, תרגילים קצרים בכיתה ופרוייקטים מתמשכים הכוללים מחקר וביצוע מוצר.

בקצרה: ניתן לומר כי מטרתינו בכיתה י' לרכוש את המונחים הבסיסיים.

בכיתה יא' נעסוק במחקר בתחומים מגוונים כבסיס לשיקולים בעיצוב המוצרים אותם נבצע.

בכיתה יב' נעסוק בפרוייקט הגמר ובאיגוד תיק העבודות הרחב אותם נגיש יחד לבחינת בגרות חיצונית המוערכת על ידי בוחן מטעם משרד החינוך. 

פרויקט הגמר יכלול סדרת עבודות בנושא נבחר, תהליך החשיבה והיצירה-תיק סקיצות ומחקר בסיס.

ציפיות משרד החינוך לבחון בתיק העבודות לבגרות את מכלול ההתנסויות, הפרוייקטים, תהליך העבודה ולמידת התכנים העיוניים יחד עם פרוייקט הגמר המשמעותי.

בגרות זאת הינה 3 יח"ל ונדבח במסלול הלמידה הטכנולוגי, הציון מהווה חלק מתעודת הבגרות.

מגמת מוסיקה

המורה : נעמה פרל

מגמת המוסיקה באולפנת כפר פינס היא בעלת מוניטין וניסיון בחינוך מוסיקלי ומצוינות מוסיקלית מזה 18 שנים.
בנות המגמה לומדות במסגרת עיונית כהכנה לבגרות של 5 יח"ל ומשתתפות בתוכנית לימודים ייחודית העוסקת במוזיקה יהודית במקביל ללימודי המוזיקה המקובלים.בנוסף יכולות להרחיב את יכולתיהן בשתי דרכים: בחינת רסיטל על כלי או בשירה לבגרות של 5 יח"ל נוספות או ע"י עבודה חקר מוזיקלית בהיקף של 5 יח"ל.
רכזת המגמה היא נעמה פרל, מלחינה, מעבדת ומנצחת בעלת תואר שני בקומפוזיציה מאוניברסיטת חיפה. הבנות נהנות מצוות מורים מקצועי ופעיל מוזיקלית בארץ , בנוסף לצוות מורים פרטיים לנגינה  ולזמרה, ולרשותן חדרי אימונים וכלי נגינה לצרכי אימון.
התלמידות משתתפות באופן קבוע בהרכבי נגינה , ושולטות במגוון סגנונות, מופיעות ומנגנות בכנסים ארציים להרכבים ומקהלות, וכמו כן משתלמות בסדנאות אמן לאורך שנת הלימודים  באולפנא .

חיזוק לימודי המתמטיקה והמדעים:

לימודי המדעים הינם יעד לאומי. מדינת ישראל צריכה  להשקיע במדענים בעלי שיעור קומה שיובילו את המדינה להישגים בין לאומיים ולשמירה על בטחונה ויציבותה של המדינה. אנו מקווים שרוב הבנות תבחרנה מקצוע מדעי ומתמטיקה ברמה מוגברת .

אנו מאמינים שבנות האולפנא יכולות לתפוס עמדות מפתח בתחומי המדעים במדינת ישראל ולהשפיע על השיח והערכים.

יצוין כי בשנת הלימודים תשע"ו הכפלנו את מספר התלמידות הניגשות ל- 5 יחידות לימוד במתמטיקה. ישר כוח גדול לעינת זרביב רכזת מתמטיקה ולצוות מתמטיקה כולו.

כמו"כ השנה – מגמת פיזיקה התרחבה. בעוד שבשנת תשע"ו סיימו מגמת פיזיקה 5 בנות. כיום הבנות המתעתדות לגשת לבגרות בפיזיקה בכיתה י"ב עומד על 25 בנות ומספר בנות המגמה בכיתה י"א עומד על 22 בנות. ישר כוח גדול לאיטל עדני ונילי ווליציק מורות המגמה.

אנגלית:

שליטה בשפה האנגלית הינה ידע בסיסי הנחוץ לכל תחום ותחום ומהווה כרטיס כניסה לכל מוסד לימודים אקדמי גבוה. אנו רואים את עצמנו אחראים לכך שכל בת תקנה את השפה האנגלית ברמת הדיבור, קריאה וכתיבה. לימוד שפה דורש מכל אחת שינון, השקעת זמן ומאמץ.

אנו מקווים כי הבנות מבינות את החשיבות ותשקענה את המאמץ הנדרש כדי להגיע לרמה גבוהה בשפה האנגלית.

השנה אנו זוכים לעליית מדרגה בשילוב למידה מתוקשבת באנגלית. הבנות תילמדנה בכיתות מתוקשבות עם מורה ייעודית לנושא זה.