פרשת בהר בחוקותי | תשפ"ג

אזמרא

פרשת בהר בחוקותי | תשפ"ג

 

 

מה התחדש השבוע?

 

1. שבת שכבה- בשבת האחרונה יצאה כל שכבה למקום אחר במטרה להפגש בעשיה ציונת משמעותית בדור שלנו. החמישית יצאו לאלון מורה. השישית– ללוד, השביעית– לעלי והשמינית לתל אביב.

הבנות נפגשו עם אנשים ומשפחות מהמקום. שמעו על הייחדויות של כל מקום, על האתגרים והעשיה. מצ"ב סרטון טעימה מהמקומות…

ישר כח לכל הרבים שסייעו להצלחת השבת בכל המישורים וליעל צויבל שניצחה על המלאכה.

סרטון טעימה מהשבת :)

2.שיחה עם עזרא יכין- השבוע התארח באולפנא עזרא יכין שהעביר שיחה מרתקת  על פעלו בתקופת הלחי ובהקמת המדינה. היה מרתק ומעורר השראה. 

3.טורניר כדורשת- השבוע התקיים טורניר בין נבחרות החמישית והשישית. המשחק היה סוחף, מרגש , עם הרבה "מתח" באוויר כאשר החברות מעודדות מהצד. המשחק היה צמוד והסתיים בניצחון לשישית. ישר כח לנורית ושרון על ההובלה. מחכים לעוד משחק… מצ"ב תמונות. 

4.תערוכת אומנות – ודאי שמתם לב עם כניסתכם לאולפנא למראה החדש של "הלובי" שכרגע מעוטר בפרי יצירתן של בנות מגמת אומנות בשמינית.

מוזמנים לבא, לצפות מקרוב ולהתרשם.

 

בפרשת השבוע אנו מוצאים מילה ייחודית, המופיעה רק פעם אחת בכל התנ"ך כולו. בסוף השכר הגדול המיועד לעם ישראל אם ילכו בחוקות ה', מובטח לנו: ״ואשבור מוטות עולכם ואולך אתכם קוממיות״ (ויקרא כב, יג). הרב שאול ישראלי זצ"ל כותב על הפסוק בזו הלשון:

'ואשבור מוטות עולכם' הינו שלב ראשון של עצמאות, השתחררות מעול זרים, שהוא הכנה לשלב השני, של 'ואולך אתכם קוממיות'. חז"ל דורשים את המילה 'קוממיות' כשתי קומות של אדם הראשון (ב"ב עה ע"א). גאולתם של ישראל היא דוגמת שתי קומותיו של אדם הראשון. מה פירוש 'שתי קומות' ולא קומה אחת גדולה?

שתי קומות הן שני כוחות, ששניהם חזקים, קומה עליונה הנבנית על הראשונה – קומה של 'ויפח באפיו' הנבנית על קומה של 'עפר מן האדמה', ירידה לצורך עלייה, על מנת להעלות את האדמה ולהחזירה למקורה הראשון. וזה תוכן עבודת האדם בכל הזמנים עד התקופה הזאת. תפקיד האדם הוא להפוך את הכול ליחידה אחת גדולה של עבודת ה' – שלמות אחת לכל העבודה הזאת. כך בפרט, כך בכלל.

קוממיות ישראל אף היא עשויה שתי קומות: הקומה התחתונה – המדינה הגשמית, והקומה העליונה, הבאה להשתמש בתחתונה להגשמת העניין הא-לוהי בצורה לאומית כללית. ואם יום ה' באייר הוא בחינת 'ואשבור מוטות עולכם', הרי כ"ח באייר משלים אותו ב'ואולך אתכם קוממיות'…

כי שני הדברים הללו צריכים ללכת בד בבד..כי יש אחדות של שניים, של שניים שהם אחד, שהאחד מחזק את השני והשני יונק מהראשון. שאין לנו אחד בלי השני, והשני מבלעדי הראשון…. כי המטרה הישראלית היא לבנות צבא – ולא כצבא של אומות העולם. לבנות כלכלה – ולא ככלכלת העולם. המציאות הזאת של שעבוד הגוף לא-לוהי והפיכת הקוממיות לדבר שבקדושה זהו הדבר העיקרי, זהו הייעוד העיקרי של מדינת ישראל, של עם ישראל, של ירושלים עיר הקודש, של ירושלים וציון שהם אחדות אחת. (זה היום עשה ה', עמ' קנט)

בימים אלו, כשאנו רואים את המתקפה על תושבי הדרום, אנו מתפללים עדיין ל"ואשבור מוטות עליכם" ובד בבד להמשיך בבירור הרוחני שאף הוא עולה היום לסדר היום הציבורי ונזכה גם ל"ואולך אתכם קוממיות"