פרשת אמור | תשפ"ג

IMG-20230502-WA0022 (1)

פרשת אמור | תשפ"ג

 

 

מה התחדש השבוע?

 

1. סמינריון חלמיש- בימים ראשון- שני התקיים סמינריון חלמיש לשמינית. ליום הראשון, שהתקיים באולפנא הוזמנו האמהות לסדנא, לימוד וארוחה משותפת עם הבנות.

ביום השני, הבנות שינו אוירה ונסעו למכללת בית וגן בירושלים. במהלך היום התחלקו לשתי קבוצות והשתתפו בסדנאות. הן פגשו את אברם כץ, אלירז פיין, הרב ברוך סליי ולסיום התקיימה שיחה זוגית עם הרב והרבנית צוהר. לאחר יום גדוש, נסעו לתפילה בכותל. 

ישר כח לצוות שמינית: לרבנית, למחנכות ולמדריכות על תכנון והובלת ימים אלו. 

IMG_20230430_155516

 

 

2. אזמרה- במסגרת "אזמרה" יגיע לאולפנא ביום ראשון הקרוב עזרא היכין. מצ"ב פרסום. כל המורים מוזמנים. 

 

בפרשת המועדות המופיעה בפרשתנו, אנו מצווים על מצוות ספירת העומר: "וּסְפַרְתֶּם לָכֶם מִמָּחֳרַת הַשַּׁבָּת מִיּוֹם הֲבִיאֲכֶם אֶת עֹמֶר הַתְּנוּפָה שֶׁבַע שַׁבָּתוֹת תְּמִימֹת תִּהְיֶינָה, עַד מִמָּחֳרַת הַשַּׁבָּת הַשְּׁבִיעִת תִּסְפְּרוּ חֲמִשִּׁים יוֹם וְהִקְרַבְתֶּם מִנְחָה חֲדָשָׁה לַה'"

למילה 'ספירה' יש כמה מובנים. במובן החיצוני, הספירה שייכת לציון המספר הכמותי, שאנו סופרים כמה ימים עברו מאז פסח ועד שבועות. למעלה מן המספר, מציינת המילה 'ספירה' את הסיפור והתוכן המיוחד השייך לכל אחד מן הימים הללו. המספר הוא ציון אבן דרך, אך אין בו כל תוכן, ואילו הסיפור מביא את התוכן הפנימי של כל מספר ומספר. לכל יום יש סיפור אחר וייחודי, כפי הכוונות שאנו מכוונים לאחר הספירה: אחת משבע הספירות התחתונות לפי היום והשבוע; מילה בתוך מזמור ס"ז בתהלים "למנצח בנגינות מזמור שיר"; מילה מתוך "אנא בכוח" ואות מפסוק "ישמחו וירננו לאומים…".

למעלה מהמספר ומהסיפור, מציינת המילה 'ספירה' את התוכן הפנימי שלמעלה מכל הימים- הסַפִּיר. ה'ספיר' הוא האור שאליו אנו מצפים ומשתוקקים להגיע בכל ימי הספירה. על ההתגלות במתן תורה כתוב בפירוש "ותחת רגליו כמעשה לבנת הספיר וכעצם השמים לטוהר". בכל יום מימי הספירה אנו נתונים בגעגועים והשתוקקות אל היעד הנכסף. הספירה עצמה היא הביטוי לכיסופים הללו. יחד עם זאת, היעד עצמו מאיר את כל הימים עדיו, וכל יום מואר מהיותו מוביל אל היעד הנכסף. ככל שאנו מתקרבים בימי הספירה אל זמן מתן תורתנו, אור התורה ואור חג השבועות מאיר בתוקף גדול יותר. הספיר פורץ לתוך חיינו בתוקף, והרטט וההתרגשות לקראת מתן תורה מתגברים. (הרב יהושע שפירא)

בע"ה שנרגיש את הייחודיות והמשמעות והמטרה של כל יום ויום וביחוד בימי הספירה שאנו בתוכם.