מהנעשה באולפנא- סיוון התשפ"ב

unnamed (5)

מהנעשה באולפנא- סיוון התשפ"ב

unnamed (4)

הרבנית שלומית שילר-ראש האולפנא

הורים יקרים!
 
חטאם של קרח ועדתו מופיע בתוך רצף משברים שחווה עם ישראל בדרך: המתאווים, המתאוננים, חטא מרים, חטא המרגלים ועוד.
 
טבעה של הדרך שהיא מזמנת אתגרים ומורכבויות. טבעה של הדרך לערער את בטחונו של האדם במקומו ובעצמו.  
יש עלינו לדעת את העבודת ה'בשבתך בביתך' ואת עבודת ה'בלכתך בדרך'. הן דרך מעשית- שינוי מצבים חיצוניים והן דרך פנימית של מעבר ממדרגה למדרגה, משלב לשלב.
 
חטא המרגלים וחטא קרח מהווים שני קצוות של תפיסת האדם את עצמו.
המרגלים אמרו: "ונהי בעינינו כחגבים"- איננו יכולים! אין בנו כוחות! רבש"ע מציב בפנינו תביעות רוחניות ומעשיות שאין באפשרותנו לעמוד בהם, הן כפרטים והן כעם.
קרח ועדתו אמרו: "כל העדה כולם קדושים"- גם אנחנו יכולים! אנחנו יכולים הכל! אין מדרגות במציאות ואין תפקידים מוגדרים.
 
התשובה לקוטביות הזאת נמצאת בענוותנותו של משה. רבש"ע הועיד לי תפקיד, רבש"ע הועיד לנו כעם תפקיד. הבורא נתן בנו נשמה טהורה, נטע בנו כוחות ומסייע בידינו בכל יום ויום בכל מעשינו.
 
עם יציאתם של הבנות לחופשה, לאחר שנה שהיתה בע"ה מלאה בגדילה ובעשייה, 
נברך שילכו מחיל אל חיל, שישפיעו רוב ברכה בכל סביבתם
שתרוו- אתם ההורים- מהם נחת בשהותם הארוכה והרציפה בבית
מחכים ומצפים לשובם בשמחה ובשלום לאולפנא!
 
הרבנית שלומית שילר
ראש האולפנא 

 

unnamed (11)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אורטל אילוז-מנהלת תיכון
 
"הרצון להיות טוב לכל, בלי שום הגבלה. לא בכמות המוטבים ולא באיכות הטוב, זהו הגרעין הפנימי של מהות נשמת ישראל". 
(הרב קוק)
 
 אנחנו בסיומה של שנה, שנה מלאה בטוב, בהתקדמות ובעליית קומה רוחנית חברתית ולימודית של כל בת ובת.
 
מהנעשה בתיכון ….
 
חלוקת תעודות לכיתות ט- י התקיימה ביום ראשון, החלוקה לוותה בשיחות אישיות עם המחנכות.  בנות כיתה יא יקבלו תעודות בסיום הבגרות בתושבע בשבוע הבא. 
בגרויות- בנות י"א וי"ב לקראת בגרויות אחרונות, כאשר הרוב המוחלט נעשה.  הבנות עמלו רבות לקראת תקופה מאתגרת זו. אזרו כוחות של ריכוז, סבלנות ומאמץ  על מנת להביא את יכולתיהן  לידי ביטוי בישורת האחרונה. 
סדנאות לקראת החופש הגדול-בנות החמישית והשישית עברו סדנאות בהובלת היועצות דנה פלדמן וצורית מלכה. בנוסף, מורים העבירו יחידות שונות בכתות בנושא ההכנה לחופש הגדול, התמודדות עם שעות הפנאי, סיכונים וסיכויים ועוד. 
סיור תנ"ך-בשבוע האחרון התקיים סיור  "בעקבות אליהו " לבנות השישית. הבנות הגיעו למוחרקה שם התקיים לימוד של פרקי אליהו במלכים ולאחר מכן התקיים "טקס" מעמד הכרמל" שגולת הכותרת שלו הוא ההכרזה "ה' הוא האלוקים" .לאחר מכן, נסעו הבנות  לתל יזרעאל שם התקיימה ההצגה: " הרצחת וגם ירשת" בכיכובו של הצוות המלווה. לסיום הבנות שכשכו בעין יזרעאל. 
 
סיור מגמת "ארץ" בשישית – הבנות יצאו לסיור בהר כביר, נפגשו   בחוות סקאלי עם רות רוזנמן ממקימות הגבעה, הלכו בנקבה בתוך ההר בעין כפיר ובישלו ארוחת צהרים בשטח במעיין.
הבנות צפו  על קבר יוסף מהר גריזים- מצפה יוסף. ולקינוח ביקרו במרפסת של המדינה בפדואל. אחר כך התפצלו: בנות  המגמה  נפגשו עם אמא של נגה הנשקה בביתה ושמעו סיפורי התיישבות. 
בגרות שטח בלימודי ארץ ישראל–  מגמת ארץ כיתה יב, יצאה לסיור באתרי שטח לקראת הבגרות בגבעת התחמושת שכונת קו התפר מוסררה מגרש הרוסים . הבנות התחלקו לזוגות והסריטו את  עצמן כשהן מדריכות אתרים ברובע ובעיר דוד לפי מחוון מפורט.   כל זוג בנות בנה הדרכה על שני אתרים ובבוקר הבחינה כל בת קיבלה מה הוא האתר שלה. הבנות צילמו והקליטו זו את זו תוך ניווט לאתר שילוב השטח ומקורות. היה מחבר ומלא באחריות הדדית.
קונצרט קיץ- בשבוע האחרון התקיים "קונצרט קיץ". בנות מגמת מוזיקה שילבו נגינה ושירה מסגנונות מוזיקליים שונים. עלו הרכבים מכל הכיתות (י-יב). בנוסף, בנות כיתה יב, עלו עם הפרויקט האישי שהכינו במסגרת הבגרות. . הן שיתפו ברציונל שעמד מאחורי כל שיר ועיבוד. היה מרגש. מושקע וברמה. תודה גדולה לגילה יוסלזון, רכזת המגמה על ההובלה. 
תערוכת מגמת עיצוב– מגמת אומנות כוללת בתוכה גם מגמת עיצוב (8 יח"ל) במסגרת הבגרות הבנות העלו תערוכה של פרוייקטים אישיים .
מרתון מתמטיקה– התקיים "מרתון מתמטיקה" לכיתות  ט. מטרת המרתון לחזק את הנושאים שנלמדו ולתרגל באופן מסיבי. תודה לכל הצוות שהתגייס לכך.
ימי מדעים אומנויות–  בנות השישית יצאו ליומיים חווייתיים  של השלמת השכלה כללית אומנויות ומדעים.ביום הראשון יצאו הבנות ברגל לאנדרטת מג"ב הסמוכה. שם עברו בין תחנות שונות של מדעים, אומנות וספורט שהפעילו את הבנות בצורה חוויתית.למחרת הבנות יצאו לחוות הרוח בגלבוע ומשם למשכן האומנות בעין חרוד. לקינוח שכשכו בעין מודע.
כנס מנהיגי העתיד– בנות מכיתת העולות  יצאו לכנס חשיפה לתוכנית מנהיגי העתיד. מטרת החשיפה   לקדם  תלמידים יוצאי העדה האתיופית לבגרות איכותית וללימודים אקדמאיים בהמשך.  הכנס התקיים במכללת אורנים. 
כינוס מדעים לחמישית-  במסגרת שיעורי בחירה במדעים לכיתות ט, אחת הקבוצות יצאה באופן קבוע השנה לחממה בעין שמר. במשך השנה עסקו בנושא  הכנת פרוביוטיקה . עם סיום הפרוייקט בשליש האחרון, הציגו בנות המגמה את הניסויים והרציונאל במצגת מלוה לשאר בנות השכבה. הורגש שהן מחוברות לנושא. 
יום עיון לקראת ל"ג בעומר– במסגרת מדרשת "נטע"   המיועדת לבנות השמינית התקיים יום עיוןל קראת ל"ג בעומר עם צוות המדרשה ואורחים. 
קורס מד"א– גם השנה התקיים קורס מד"א לבנות השישית. הבנות קיבלו כלים בסיסיים להתנהלות במצבי חירום. 
עבודת גמר–  ברכות לזוכה- חושן אושרי מכיתה יא שעושה עבודת גמר בחממה בעין שמר. חושן  זכתה במקום הראשון בתחרות "וולקניויישן" של המכון הוולקני לשנת 2022, שנערכה לרגל 100 שנות מחקר של המכון.  חושן ביצעה מחקר בתחום הזנת חגבים כמקור חלבון חלופי לקמח דגים. המחקר התקיים בליווי מקצועי של חברת "אמבר", ובשיתוף עם דרור תמיר מחברת Hargol food tech, חברה המתמחה בגידול ויצירת חומרי גלם למזון מחגבים. יישר כח לאורטל בגייב שמלווה את חושן ואת כל הבנות הנוספות שעושות עבודות גמר. 
 
לסיום, מאחלת לכולם 
חופשה נעימה ובטוחה. 
מחכים לכם פה בשנה הבאה. 
אורטל אילוז

unnamed (10)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תערוכת מגמת עיצוב

 unnamed (11)

 

 

 

 

 

 

 

 

טקס סיום שמינית

unnamed (12)

 

 

 

 

 

 

 

יעל צויבל-רכזת חברתית
מהנעשה בחינוך החברתי באולפנא/ יעל
 
אוכ"פ מסכמת שנה בריכוז החברתי.
 
אני מרגישה, שסיום שנה באולפנא, הוא סוג של חג אסיף.
 
אוספים. זכרונות, חוויות, ארועים, בכל השנה אנחנו רצים בע"ה מחיל אל חיל, והשבוע- מתכנסים ואוספים.
 
אז אנו עומדים בימים של סיכומים, חגיגות של סיום ופרידה, הצפה של זכרונות מתוקים, ורגעי הנאה גדולים, יחד עם רצינות של הכרת טובה, ובחירה וברירה של כל בת עם מה היא יוצאת לדרך.
 
בכל הכיתות לתקופת הקיץ, ובשמינית ליציאה לחיים.
בשבועות האחרונים, מאז יום העצמאות, מעבר לשגרה הרגילה, אירוע רדף אירוע, נשתף פה מעט מהחוויות שעברו עלינו.
 
נפתח בשבת חברון. אין מילים לתאר את הזכות הגדולה לבלות שבת שלימה בקרית ארבע- חברון, כל האולפנא, בסמוך לקברי אבות ואמהות. פגשנו את אנשי המקום, סיירנו בחברון, וכמובן התפללנו במערת המכפלה. ב"ה היתה שבת מדהימה!
 
ביום ירושלים, השתתפנו בצעדת הריקודגלים, יחד עם עשרות אלפי בני ובנות נוער שעלו לירושלים ביום חגה. מרגש להיות חלק ממשהו כל כך גדול!
 
חג השבועות, שהיה השנה צמוד לשבת, היה גדוש בתורה, שיעורים מאורגנים לצד לימוד עצמי של הבנות, סיום תנ"ך אולפני, וחידון תנ"ך בהובלת המדריכות, הכנה לחג, לפני החג, וקבלת חג מרגשת בכניסתו. וכל זה בנוכחות כמעט מלאה של בנות האולפנא. אשרינו שאלה בנותנו!
 
תודה מיוחדת לרב חגי שילת ומשפחתו, שהגיעו להשתתף עמנו בחג השבועות באולפנא, הרב חגי, אביהן של כנה (מהשמינית) ואלירז (מחנכת) העביר שיעורים רבים מרתקים במהלך השבת והחג, הבנות נהנו מאד. 
לצערנו התבשרנו לאחר החג על פטירת אביו של הרב חגי, משתתפים בצערך, בבניין ירושלים תנוחם. 
 
זה המקום להודות לאורחים הרבים שהצטרפו אלינו כמעבירים במערך השיעורים בחג באולפנא, מי מרחוק ומי מקרוב. תודה גדולה!
 
כאמור, מחיל אל חיל, מיד אחרי שבועות זכינו לארח את הורי בנות השמינית לשבת הורים, מיוחדת ומרגשת. הזדמנות לאסיף רציני, של ארבע שנים, בהן האולפנא היא שותפה משמעותית להורים בחינוכה של הבת, בשבת אכן היתה הזדמנות לשמוע הורים, בנות וצוות, המסכמים תקופה מדהימה שכזו. היה מרגש.
 
במהלך התקופה הזו, גם קיימנו הרקדה גדולה של ריקודי עם, עם בוגרות האולפנא, לרגל פרישתה של יהודית, המורה המיתולגית לריקודי עם, שסיימה את עבודתה באולפנא לאחר 26 שנים. היה כייף ומשמח לרקוד יחד, דורות של בנות את אותם ריקודים עם אותה מורה ולהרגיש את היחד המשפחתי של האולפנא.
 
בשבועות אלה, התקיימה סדרת שיעורים בחסידות עם אלירז פוגל, המשיכו כסדרם, "בקטנות" עם הרב גלעד ועם הרבנית שלומית. כמובן, "אזמרא" בכל יום ראשון, עם מרצה חיצוני בנושאים שונים, והחוגים הקבועים. בנוסף, בנות השמינית שמעו מספר שיחות לקראת "היציאה לחיים".
חבורה גדולה מבנות האולפנא יצאו מספר פעמים ביוזמתן, להתנדבות לשמח חולים בבי"ח הלל יפה.
השבוע הזה מתאפיין בסיכומים וסיומים, מסיבות סיום שלישמוסר"מים אחרונים. מוסרי כתה, עם המדריכה, ועם המחנכת. סיכומי שנה בכתות.
 
ביום שישי יצאנו כל האולפנא לבוקר כייף של סיום שנה בבריכה בפרדס חנה. ותודה לכל המורות שהצטרפו!
 
שבת אחרונה שהיתה מרוממת ומשמעותית. שכללה בער"ש דיון חשוב בהובלת בנות השמינית, בהשתתפות כל בנות האולפנא, על הפער בין ה"רצוי" ל"מצוי" והאפשרות לגשר עליו. (ללא צוות). בשבת בצהריים התקיים פאנל "סוף פסוק"  עם צוות הר"מים והמחנכות, כל איש צוות בחר פסוק דרכו ברך את הבנות לקראת החופש הגדול. ואחה"צ התקיים שו"ת באמונה ומחשבה עם הרבנית שלומית.
 
במוצ"ש קיימנו את- "אוכ"פ מסכמת שנה", כל בנות האולפנא והצוות יחד מסכמות שנה ונפרדות מהשמינית.
 
עוד היה לנו השבוע, קונצרט מקסים של בנות מגמת מוסיקה.
וארוע חשוב ביותר, אותו הרימו בנות החמישית, "אוכ"פ אומרת תודה" – ארוע הוקרה לעובדי האולפנא ובני משפחותיהם, עם הפנינג משמח לילדים, טקס ברכות ותודות, וארוחת ערב מפנקת. באמת מגיע לכל אחד ואחד מהם!
 
מאמינה שכל בת יוצאת הביתה לחופש הגדול עם הרבה צידה לדרך מהשנה הזו. 
 
מאחלת לכולנו, יחד עם הצידה הזו, זמן קיץ של בית ומשפחה, מהנה ומשמח!
חופש טוב!
 
 
יעל צויבל- רכזת חברתית

unnamed (13)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

unnamed (13)