מהנעשה באולפנא | אייר תשפ"ב

WhatsApp Image 2022-05-04 at 21.22.31

מהנעשה באולפנא | אייר תשפ"ב

 

אתר1

 

הרבנית שלומית שילר­ ראש האולפנא

הורים יקרים!

אנו מצויים בשנת שמיטה שנלמדת בפרשתנו, פרשת בהר. "מה שאצור בתוך האומה לטובה ולקדושה, כמו מה שאצור בתוכן הפנימי של הנשמה האנושית מצד צלם אלוקים שבקרבה, צריך הוא שיצא אל הפועל ויתגלה ע"י נתינת ריוח מנוחה והפסק למהומה המעשית שבחיים ציבוריים התדיריים, המעכבת את המחשבות היותר טהורות ואידיאליות, להופיע לפי ערכן הנשגב שבסגולה הפנימית שבאוצר החיים" (מאמרי הראיה) החיים המעשיים הפרטיים והכלליים מלאי עשייה ומרוצה, עיסוק בהמוני פרטים והתמודדות עם אתגרים מגוונים. 'מהומה מעשית' זו לעיתים אינה מאפשרת לרצונות הפנימיים ולשאיפות הגבוהות להשמיע את קולן. הסגולה הנשמתית הפנימית נעלמת ונאלמת תחת המון קולות חיצוניים ועיסוק בפרטי החיים המעשיים. שבת הארץ, שנת והתמודדות עם אתגרם מגוונם. מהומה מעשת זו לעתם אנה מאפשרת לרצונות הפנימיים ולשאיפות הגבוהות להשמיע את קולן. הסגולה הנשמתית הפנימית נעלמת ונאלמת תחת המון קולות חיצוניים ועיסוק בפרטי החיים המעשיים. שבת הארץ, שנת השמיטה, מטרתה לתת 'ריוח מנוחה והפסק' לכלל האומה מכלל העיסוקים כדי לתת לקול הפנימי להופיע. להחזיר לאומה את מטרותיה המרוממות והאלוקיות. בחיי הפרט שבת מסייעת באותו עניין. מנוחת השבת מאפשרת להסיר את המעכבים המעשיים כך שאותן מחשבות אידיאליות יופיעו ויחזירו את החיים למרום גובהם. בחיינו באולפנא אנו חווים ומרגישים את הדבר בשבתות אולפנא. בשיחות, בסעודות ובתפילות, במפגשים המשמעותיים במסגרות הכיתתיות והכלל אולפניות וגם בקשרים החברתיים העמוקים שנבנים ביתר שאת בזמני מנוחה והפסק אלה. בתפילה שנזכה בע"ה לשוב ולקיים את מצוות השמיטה כהלכתה, בעת שרוב יושביה יהיו עליה .

הרבנית שלומית שילר ראש האולפנא

 

אורטל אילוז­ מנהלת תיכון

"קול צופייך נשאו קול יחדיו ירננו כי עין בעין יראו בשוב ד' ציון" (ישעיהו נב, ח). מי אלה הצופים? אלה התצפיתנים העומדים על מגדלים גבוהים, עם מכשירים מיוחדים ומסתכלים למרחקים. הם רואים מה שאלה שנמצאים על הקרקע לא רואים, הם רואים מעבר לאופק, הם רואים למרחקים גדולים. הם נושאים קול, כי הם רואים "עין בעין", הם רואים בצורה ממשית, בעין בשר, "בשוב ד' ציון" ושרים ביחד מכל המגדלים. אבל לא כולם רואים את המראה הזה. אלה שנמצאים למטה על הקרקע, לא רואים. הם לא מבינים מדוע הצופים נושאים קול? מדוע הם שרים ולמה הם שמחים? כי רק כשמסתכלים גבוה אפשר לראות את המהלכים העליונים האלוקיים, שריבונו של עולם אכן שב לציון. מבט נכון על המציאות עושה את האדם מאושר. חזרנו מחופשת הפסח, חג חירותינו לאוירת "ימי התשועה", מחברים את הגאולה הראשונה לגאולה אחרונה ומשם פנינו לסוף השנה עם כל הכח על מנת לסיים את השנה בצורה משמעותית.

מה התחדש בעולם בית הספר בחודשים האחרונים?

1  .בגרויות­ נכנסנו לתקופת הבגרויות כאשר הבנות עושות מרכזות מאמץ לקראת המתכונות והבגרויות. כיתות ט' וי' ממשיכות להיבחן במקצועות השונים. כיתות י'­ לקראת סיום הערכות חלופיות .

2 .יום חוסן­ התקיים לבנות השביעית לקראת פתיחת עונת הבגרויות. כאשר המטרה העיקרית של יום זה היא לתת לבנות כלים להתמודדות עם מצבי עומס ולחץ בחיים ובניית חוסן נפשי ורגשי. תודה ליועצות צורית מלכה ולדנה פלדמן על בניית יום זה.

3 .חפירות ­ בנות מגמת ארץ בשמינית השלימו את החפירות באיזור בנימינה וקיסריה , חפירות שנפסקו בעקבות הקורונה. תודה למיכל פלג על הובלת המגמה.

4 .כנס הרכבים­ מגמת מוזיקה יצאה לכנס הרכבים בשוהם בו השתתפו תלמידי מגמת מוזיקה מישיבות ואולפנות של החמ"ד. היה מרומם .

5 .תערוכה בעין שמר­ בתערוכה שהתקיימה בחממה בעין שמר , הציגו התלמידים שעובדים שם את הניסויים שלהן. גם בנות כיתה ט מהאולפנא במסלול מדעים הציגו את הניסוי שלהן. הן עסקו ביצור של פטריית הקמבוצ'ה המופקת מקפאין וסוכר ובדקו את השפעתה וקצב גדולה כשמצרפים אותה למאכלים שונים. 

6 .תערוכת אומנות­ בנות מגמת אומנות בכיתה יב הקימו תערוכה עם היצירות שעשו. הבנות שעמלו זמן רב על יצירותיהן הסבירו להורים ולאורחים את המשמעות המסתתרתמאחוריהיצירותישרכחלבהירהעלהובלתהבנותוההכוונההאישית

7 .תערוכת אומנות­ בנות מגמת אומנות בכיתה יב הקימו תערוכה עם היצירות שעשו. הבנות שעמלו זמן רב על יצירותיהן הסבירו להורים ולאורחים את המשמעות המסתתרת מאחורי היצירות. ישר כח לבהירה על הובלת הבנות וההכוונה האישית לכל בת ובת בכדי להוציא מעצמן את המיטב.

8 .תחרות צילום­ לקראת הטיול השנתי הוכרז על תחרות צילום . כאשר הבנות התבקשו לצלם תמונה איכותית וייחודית מהמסלולים. שילת המדדי מכיתה יא2 זכתה בתחרות.

9 .שיחה עם תזונאית­ לאולפנא הגיעה התזונאית מיכל שמחי. היא דיברה בפתיחות עם הבנות על אכילה מודעת והרגלי אכילה.

10 .יום הורים­ בשבוע האחרון התקיים יום הורים. תודה לכל ההורים שבאו. אנו רואים חשיבות גדולה ביום זה כחלק מתקשורת ושיתוף קבועים. מאמינים שההקשר עוזר לקידום הבנות.

שבוע חמד

 

מהנעשה בחינוך החברתי באולפנא/ יעל

אז מה היה לנו בשבועות החולפים? ראשית לכל תמידין כסדרן­ לוח התוספתא מתקיים כשגרה, 'אזמרא' בכל שבוע, 'בקטנות', חבורות לימוד, מוסר כתה, מוסר"מ, ערב כתה וחוגים. בין פורים לפסח ציינו באולפנא את "שבוע החמ"ד", במהלכו התקיימה פעילות משותפת של כתה י"א עם גני החמ"ד בכפר פינס, נערכו התנדבויות ביוזמת הבנות בבי"ח "הלל יפה" והתנדבות של העלאת המורל ברחובות חדרה בעקבות הפיגוע הרצחני שהתרחש שם. התקיימה שבת הורים להורי החמישית באולפנא, היה נפלא לבנות לארח את משפחותיהן בביתן השני, באולפנא. בנוסף לקראת היציאה לחג, ערכנו "משמר פסח" באולפנא, שמענו שיעורי הכנה לחג מפי הרב דני סיגליס, ומפי הרב צבי אלון, וארחנו את המופע המרתק "מעבר למסך הברזל" של יהודית ינקלביץ על סיפור חייה, סיפורו של עמ"י ביציאה מגלות רוסיה בנוסף לקראת היציאה לחג, ערכנו "משמר פסח" באולפנא, שמענו שיעורי הכנה לחג מפי הרב דני סיגליס, ומפי הרב צבי אלון, וארחנו את המופע המרתק "מעבר למסך הברזל" של יהודית ינקלביץ על סיפור חייה, סיפורו של עמ"י ביציאה מגלות רוסיה לחירות אמיתית בא"י. הכנות לפסח נערכו גם במסגרת כתתית, מוסר כתה, ומוסר"מים. במסגרת כתתית נחגג סיום השליש לפני היציאה לחופשת הפסח כמיטב המסורת במתכונת כתתית חגיגית. לאחר הפסח, יחד עם כל בית ישראל, חזרנו לאולפנא הישר לימי השואה והתקומה. ביום השואה זכינו לשמוע עדות של שורד שואה, הרב שלום קליין, שריתק את הבנות בסיפורו האישי והעביר מסר אמוני חזק. בנוסף יום השואה צוין במעגל כתתי בו בנות שיתפו סיפורים משפחתיים. וכן בטקס שנערך ע"י בנות כתה י'2 בסמוך לצפירה. מיד לאחר הפסח קיימנו גם סמנריון חלמי"ש לבנות השמינית, במהלך יומיים עסקו הבנות בנושא זוגיות ומשפחה מזוויות שונות ומגוונות, יום אחד באולפנא שכלל שיחות, סדנאות, וערב אמהות ובנות. ויום אחד בירושלים עם שיחות ושיעורים חשובים ומענינים. בשבתות אולפנא בתקופה הזו ארחנו, בשבת 'שמיני' את מיכל וולשטיין ומשפחתה לשבת מרתקת. בשבת 'קדושים' הגיעה אלינו אביטל שינדלר ומשפחתה שגרים בקיבוץ כרם שלום וסיפרה על שליחות חיים. זכינו לארח גם את הרב אדיסו ג'מבר, שהעביר שיחות באמהרית לבנות העולות וכן שיעור לכלל בנות האולפנא. בליל יום הזכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה, קיימנו באולפנא ערב שירים "הקול יזכור" בהובלת בנות מגמת מוזיקה, היה מרגש ביותר

במהלך יום הזכרון התקיים טקס בהובלת י'3 ,נערכו שיעורים לכל שכבה עם הר"מים על מהותו של יום. והתקיימה שיחה מלווה בסרטונים ע"י אסף זילברפלד שסיפר סיפורים על חברים לנשק שנפלו. לקראת התקדש יום העצמאות, הורגשה תכונה רבה ברחבי האולפנא, כל כתה היתה עסוקה בהכנות עליהן היתה אחראית לקראת ליל יום העצמאות. ניפוח בלונים כחול לבן, קישוט בית המדרש, עריכת שולחנות וכסאות בדשא המרכזי ועוד. בסיומו של יום הזכרון קיימנו טקס מעבר בהובלת י'1 ,ממנו עברנו לתפילת חג מרגשת. הרבנית שלומית אמרה דברי תורה וחיזוק בענינו של יום, כתה ט'3 הכינו דגלנות נהדרת, והתקיימה סעודה חגיגית בדשא. בהמשך הערב כל מחנכת קיימה מעגל כתתי קצר עם הכתה, ובמרכזו של הערב עמד טקס הדלקת משואות,ומופע המדריכות. נבחרו להדלקת המשואות, בנות המובילות מיזמים באולפנא ומחוצה לה, ותלמידות באולפנא שעלו לארץ, היה טקס מרגש ומעורר השראה! מופע המדריכות, עליו עמלו המדריכות בשבועיים האחרונים במרץ רב, עסק בתקופת קום המדינה, בעיניהן של בנות הדור הזה. היה מקסים. אחרי המופע היתה הרקדה משמחת ומרוממת! ולקינוח, כמיטב המסורת, הגיעה יהודית לשעתיים של ריקודי עם! יצאנו לחופשונת קצרה של יום העצמאות, ופנינו קדימה לשבת בקרית ארבע חברון אי"ה בשבת הקרובה.