מכתב מנהל ביה"ס הרב יהודה דוד – תשע"ט

הרב יהודה דוד תמונה

מכתב מנהל ביה"ס הרב יהודה דוד – תשע"ט

ב"ה מנחם אב תשעח

 

הורים יקרים,

ראשית ברצוני להודות לקב"ה על שזיכני לקחת חלק בהובלת האולפנה בתפקיד מנהל ביה"ס. כולי תפילה שבע"ה נצליח במשימתנו החשובה מתוך מקצועיות ושמחה גדולה.

אפתח בהצגת עצמי..

שמי יהודה דוד, נשוי לשלומית וגרים בקרני שומרון, הורים לשבעה ילדים מקסימים. אני בן רעננה, למדתי בישיבת ההסדר בקרני שומרון במשך עשר שנים. במקביל למדתי וקיבלתי סמיכה לרבנות וסמיכה לרבנות עיר. במשך השנים למדתי לימודי תעודת הוראה, תואר ראשון ושני תארים שניים.

זכינו לצאת לשליחות חינוכית מטעם תורה מציון לעיר דייטון אוהיו. כשחזרנו מהשליחות עבדתי בתיכון הדתי בראש העין כמחנך, רכז חברתי ורכז תיכון.

בשמונה השנים האחרונות לימדתי בבי"ס חברה ומשפט בכפר בתיה בתפקידים שונים: רמ, מנהל תיכון וסגן מנהל בי"ס. בנוסף הייתי רכז צוות מחקר ופיתוח (מו"פ) במתחם הגוגיה של רשת אמי"ת. במקביל זכיתי ללמד במדרשת שיל"ת בישוב אלוני שילה שנים רבות.

תודה מיוחדת לרבנית שלומית על כל העבודה שנעשתה עוד לפני שמונתי לתפקיד, ועל הליווי והדאגה להכנסתי לתפקיד בצורה מקצועית ומיטבית.

במהלך החודשיים האחרונים נפגשתי עם רוב אנשי הצוות לפגישות היכרות. בע"ה התכנון הוא שבתחילת השנה אכנס לכתות לשם היכרות(וזאת בנוסף לשיבוץ שעות הוראה בחלקן). גם ברמת כיתה וגם ברמת שכבה. בנוסף, אקיים מפגשים עם קבוצות מצומצמות יותר להמשך היכרות.

התפיסה הרווחת אומרת שלמידה מתקיימת בכיתה, על פי מערכת שעות, סילבוס לימודים כשהמורה נמצא במרכז מבחינת הובלת הלמידה.  לתפיסתי, וודאי שלמידה צריכה להיות מסודרת ומתוכננת. דא עקא, למידה יכולה וצריכה להתקיים במישורים וזמנים שונים. רצוי מאוד שאלמנט הבחירה יהיה נוכח. המוטבציה של הלומד תגבר והמחויבות שלו תתעצם. לשמחתי בשנים האחרונות הייתי שותף במהלכים של התחדשות פדגוגית. בבית הספר הקודם שבו עבדתי, נחשפתי יחד עם עמיתיי למציאות המתפתחת בעולם בתחום זה. סיירנו בבי"ס שונים בארץ ובעולם והבנו את הכיוון הכללי שאליו הדברים הולכים. קבענו לעצמינו שהדברים לא ישארו "באוויר", ולכן התנסינו בפיילוטים הן ברמת הוראה והן ברמת עבודת צוות שתכליתה מציאת תוכנית לימודים ההולמת לבי"ס הספציפי שלנו. העברנו את האחריות ללמידה אל התלמידים, תוך הכוונה והענקת כלים ללמידה משמעותית. חשוב לציין שגם משרד החינוך מודע ומעודד ללמידה משמעותית המחוברת אל עולמו של הלומד ומכינה אותו למקצועות של המאה ה21.

עולם האולפנה הינו יחידה אחת שמורכב מהצד הלימודי ופיתוח יכולות החקר וההעמקה, ומאידך בניה של עולם רוחני תורני ועולם עשיר של פעילות חברתית, חוויות ודיבוק חברות מתוך שמחה גדולה. לעניות דעתי, השילוב המנצח מבקש ומחפש את האיזון ואת הרגישות בין הצבת יעדים לימודיים גבוהים לבין מעורבות חברתית והשתייכות לכלל.

ישנם כמה עקרונות שינחו אותנו במהלך שנה"ל:

  1. שיח והקשבה– לעיתים, הקשבה עשויה להיות אקט טכני כאשר המקשיב עסוק בחשיבה על המשך הדיון המתקיים בינו לזולתו. בע"ה נשתדל להיות מקשיבים אקטיביים, שבאמת מעונינים במה שהזולת אומר. נעסוק בנושא זה במעגלים שונים: בין התלמידות לבין עצמן, בין התלמידות לצוות ולהנהלה ובין הצוות לעצמו. הלימוד יהיה בהתנסות ויקיף אותנו בצורה טבעית באירועי היומיום. נלמד "דרך הרגליים" כיצד לתקשר בצורה נאותה וענינית ובעיקר באופן יעיל ונעים.
  2. אחריות-עיקרון חשוב נוסף הוא החינוך לאחריות. האולפנה הכוללת פנימיה מלאה, מזמנת הזדמנויות רבות. היא מעצימה את הבנות, ומאפשרת חיבורים רבים מיוחדים וחוויתיים. בנוסף, המסר שאותו נעביר יהיה שבכוחה של כל תלמידה להגיע להישגים לימודיים שיעניקו לה תעודת בגרות איכותית ומעולה, כמובן בסיעתא דשמיא ובעזרת הצוות כולו, אך בראש ובראשונה במידת המגויסות שלה.
  3. לימוד תורה-"גדול תלמוד שמביא לידי מעשה". נתרכז בשאלה איך מחברים את עולם הלימוד לעולם הפרקטי? אנו מאמינים שתורתינו היא תורת חיים, פועמת ורלוונטית. חלק מהמסע למציאת התשובות לשאלה זו, ייעשה בשיתוף עם הבנות. הצגת המורכבות בעולמינו, המתח בין עולם פנימי לחיצוני, בין הפרט לכלל ועוד. הדבר יעשה בין כותלי הכיתה וגם מחוצה לה.
  4. חדשנות פדגוגית-כפי שציינתי לעיל, למידה אמורה להתרחש כל הזמן. זו תובנה מתפתחת ששמה במרכז את הלומד החוקר, המחובר אל התחומים המעניינים אותו. הלומד יתמקצע בלמידת עמיתים, פיתוח והצגת תוצרים, בצורה שיתופית ומקורית  תוך חשיבה "מחוץ לקופסה". לא להתבלבל. אין מדובר רק בשימוש באמצעים טכנולוגיים. הם כלי שרת שמסייע בלמידה יצירתית ולא מטרה בפני עצמה. יעד משמעותי יהיה לפתח אצל התלמידה את החשק לפלס את דרכה על פי תחומי העניין שלה.
  5. לימודים-אני מאמין מנסיוני, כתלמיד שנים רבות בישיבה ובאונברסיטה, שהגעה להישגים תתאפשר ע"י עמל. קיצורי הדרך הם אשליה, שאולי משיגה ציון גבוה, אך אינה למידה שמחזיקה לזמן רב. מעבר לעובדה שנדרשת חובת נוכחות ע"י משרד החינוך. נדגיש בפני הבנות את הרווחים הגדולים העולים מדיונים פוריים בכיתה, וגם כשהשיעור גולש ולומדים חומר ש"אינו לבגרות", יש בכך למידה אדירה והשפעה גדולה על המרחבים הנפתחים בפני כל אחת ואחת.

 

מאחל לכם המשך חופשה נעימה ובטוחה,

יהודה דוד

מנהל בי"ס אולפנת כפר פינס