מכתב מתושב כפר פינס- יוה"כ באולפנא

shofarTora

מכתב מתושב כפר פינס- יוה"כ באולפנא

בס"ד, מוצאי יום הכיפור התשע"ז.

למשפחות כפר פינס היקרים!

ברצוני לשתף אתכם בחוויה אדירה שעברתי ביום הכיפורים האחרון.

השנה כבכל שנה, נשאלתי היכן בכוונתי להתפלל בימים נוראים וליבי אמר לי שאחליט כפי שאני נוהג בכל שנה.

בראש השנה האחרון השתתפתי במניין של עדות המזרח שהתקיים במועדון. התפילה הייתה מרוממת וחווייתית, וכמו תמיד מזכירה את בית אבא.

והנה יום כיפור הגיע והרב באוואר הודיע שהשנה לא יהיה מניין מעורב באולפנא (שילוב תפילה של נוסח עדות המזרח עם נוסח ספרד). מה שגרם לי להצטער, אולם התנחמתי בכך שיש מניין עדות המזרח שהיה מוצלח ואשתתף בו.

ההפתעה לא איחרה לבוא. הרב באוואר הודיע לי שבעקבות לחץ שהפעילו תלמידות האולפנא הוחלט לקיים את המניין המעורב, שמתקיים מזה שנתיים ונקרא "יחד שבטי ישראל".

מה אומר ומה אספר חברים יקרים, זו הייתה חוויה מרוממת של שילוב בין מזרח למערב. המנגינות יצאו כאלו נוצרו על ידי אומן שיודע לעשות את היצירה הטובה מכולם.

תלמידות האולפנה ששולבו במניין, אשר בזכותן המניין יתקיים, שרו את המזמורים, הפיוטים והשירים בהתרוממות אדירה והרימו את רוח התפילה לפסגות .

כל מי שהשתתף במניין חש את האווירה המיוחדת שהייתה בבית הכנסת. מראה בו הרב צהר מפייט את הפסוק "עננו אלקי אברהם עננו" בנוסח עדות המזרח, מוכיח ומלמד את כולנו שניתן ואפשר כבר עכשיו להרים גם בכפרנו תפילה שכולם יכולים להתפלל ולהרגיש שייכים. הנעימות והשירים של כל אחד ואחד יצרו יחד משהו מיוחד ומרגש.

עוצמות אדירות של תפילה שנעשה בה שילוב של מזרח ומערב, הרקיעו לשחקים בקדושה ובטהרה, כך שכל המתפללים והמתפללות חשו את יחד שבטי ישראל. הביחד הזה הביא אותנו לתפילה עוצמתית, כזו שלו הרב קרליבך זצ"ל היה איתנו, בודאי היה כותב ספר על אותן תפילות וניגונים שבקעו מגרונותינו ביום כיפורים זה.

"הובלתן את כולנו בדגש על כולנו לתפילות יחד והיחד הזה הוא שעושה נחת לריבונו של עולם"

זהו קטע ממכתב שכתבה המחנכת לתלמידותיה שהשתתפו בתפילה.

"זוהי חוויה מיוחדת להתפלל תחילתו של קטע בנעימה ספרדית ולסיים בניגון אשכנזי.זהו יחד נפלא יחד עצום להכיר ולהתחבר לא רק לנוסח שכל אחת רגילה מביתה,אלא להיפתח לגוונים נוספים הבאים לביטוי בחוויית חיבור אחת גדולה לה."

זהו קטע ממכתבה של אחת מתלמידות האולפנא שכתבה לאחר יום הכיפור.

בערבו של חג הסוכות המסמל את ערך ה"אחדות" אצטט קטע מדברי הרב בוטמן, רב קהילת חב"ד:

"שתי מצוות לכאורה הפוכות – הסוכה וארבעת המינים. הסוכה, אומרת בבקשה להיכנס לא משנה מי אתה ואיך אתה. כל אחד יכול להיכנס כפי שהוא ולהרגיש בנח. ארבעת המינים, גם הם מסמלים את הביחד יחד עם זאת, מבליטים את השוני. את חג הסוכות אנו פותחים בסוכה שנכנסים אליה,

 

מתעלמים מכל ההבדלים בינינו ורק למחרת בבוקר נוטלים את ארבעת המינים, מנענעים אותם לארבע רוחות – ארבעה כיוונים ומשם אל הלב. מכילים את כל השינויים בלב פנימה. להתאחד גם עם מי שמוצלח ממני כמו האתרוג, או גם עם האחר שלא ממש דומה לי. לזה האחר, צריך להאיר פנים ולגלות באמת הרגשת חיבה וקירוב אמיתי להמשיך ולהפנים גם את המשותף גם בתוך כל השוני."

 

זו ההזדמנות להגיד תודה לכל השותפים בהקמת המניין! תודה מיוחדת, לאנשי האולפנא ובראשם לרב יורם צוהר, שלא רק מדבר אלא גם עושה! לצוות  האולפנא, לרמים, לחזנים ולכל מי שהיה שותף.

תודה גדולה, לבנות האולפנא שעמדו על כך שהמניין ימשיך להתקיים גם בשנה זו. אשריכן בנות ישראל שהרי כבר נאמר "בשכר נשים צדקניות נגאלו ישראל ,ובזכותן עתידים להיגאל – אלו נשים צדקניות. והגאולה שהולכת ומתגלה לעיננו מתקדמת בכל דור ודור בזכות כל מי שמקבלת על עצמה לדאוג לכלל ישראל, בזכות מי שעושה וחיה מתוך אמונה – בתפילה, בחסד ובמציאות היומיומית, בתחושה של שלמות למען עם ישראל."

למעשה, זו השנה השלישית ברציפות שמניין זה מתקיים ולכן זו מעין "חזקה" שחייבים להמשיך להוביל ובכך נתרום את חלקנו לשילוב ולחיזוק של "יחד שבטי ישראל".

אני כבר מהיום מזמין חברים נוספים להצטרף למניין שיתקיים בשנה הבאה בעזרת ה' ב"נ.

או אולי כפרנו גם הוא יעבור שינוי ונצליח בתוך קהילתנו לשלב את הביחד בתפילות שלנו. שבע"ה נצליח לעשות זאת לא מתוך ביטול האחר או מתוך התנשאות אלא רק על ידי שמיעת וקבלת הקולות הרבים. כך נוכל כולנו להיות לעם אחד בלב אחד.

ואסיים בדברי הרב ישראל רוזן, מרבני הציונות הדתית, שכתב בעלון שבת בשבתו: "מעודי ייחלתי שהנוסח האחיד המשולב יכלול מעין רוטציה של שליחי ציבור ונעימות, דבר יום ביומו ודבר שבת בשבתו. תפילות ליל שבת, שחרית, מוסף וקריאת התורה יתחלקו חצי בחצי, ואז אפשר למצוא ענבי הגפן בענבי הגפן מסוג זה ופרותיהם לברכה"                                             

נתפלל כולנו שתהיה בינינו אהבה ואחווה שלום ורעות אורה ושמחה אכי"ר.

 

                                              בברכת חתימה טובה  ומועדים לשמחה,

שמעון