מחוויות יוה"כ באולפנא – המורה להיסטוריה מר מנחם נגר מוותיקי המורים באולפנא

shofarTora

מחוויות יוה"כ באולפנא – המורה להיסטוריה מר מנחם נגר מוותיקי המורים באולפנא

הבוקר תכננתי לכתוב לכם את אשר ראו עיני ושמעו אזני אתמול ביום הכיפורים באולפנה. התברר לי כי פנינה כהן הקדימה אותי ותיארה להפליא את האווירה הרוחנית המרגשת שריחפה על האולפנה ביום הכיפורים. כל מלה שלה, בסלע. אוסיף רק עוד פרטים שהיא לא התייחסה אליהם. . 
קודם לכן ברצוני לומר כי זו השנה השנייה ברציפות שאני מגיע לתפילות יום כיפור באולפנה. באתי לכאן מתוך סקרנות מתפילה "מעורבת", ספרדית – אשכנזית. כבר שנה שעברה ובעיקר השנה הרגשתי שזה המקום שלי ביום הכיפורים.   

  1. עם כניסתי לבית במדרש,ראיתי שכל שולחנות בית המדרש היו מכוסים במפות לבנות. עובדה זו כבר נתנה מבחינתי, את אות פתיחה ליום הלבן מלא הטוהר שעומד להתרחש כאן. כך הרגשתי.
  2. אחרי תפילת ליל החג, נערכה "התוועדות" באמפי שהחלה בשירה שקטה ומרגשת שנמשכה  עם דברים של צוות הרמי"ם על מהות היום המיוחד. משהו קצר ומשמעותי. (באותו מעמד הרמי"ם אמצו אותי לצוות שלהם. תודה! "זכיתי"…) אך בזה לא הסתיים הלילה.
  3. אחר כך, הרב גלעד העביר שיעור בספריה לתלמידות המעוניינות. השיעור נמשך כשעה עד אחת עשרה בלילה בקירוב.  ציבור גדול של בנות נכח בשיעור שהיה רציני ועסק בנושא התשובה לפי הרמב"ם. שמחתי שכל כך הרבה בנות מעוניינות בשיחות מעמיקות גם בשעות המאוחרות של הלילה. לא ספרתי , אבל להערכתי היו שם כשבעים בנות.
  4. יום הכיפורים עצמו היה "היום הגדול". ככל שנמשכה התפילה ונמשך היום, התגברה עצמת התפילה בבית המדרש. והנעילה הייתה השיא של השיאים. הרגשתי שתפילת הבנות הנשמעת מאחור מגיעה ישירות למרומים ועל הדרך גם מעלה את תפילת הגברים. כי לא יכול להיות אחרת.  אפשר היה לחוש שהבנות התלהבו והשתלבו בתפילה והיו מקרים שהן רצו להוסיף עוד ועוד קטעי שירה. משהו מדהים. זר לא יבין זאת. אגב, היינו כשלושים גברים, שכלל את צוות האולפנה, את הבעלים של… וכמה מתושבי הכפר שבאו לחזק ולהתחזק. כל הכבוד להם.
  5. בעלי התפילה. פנינה הזכירה את הרב צהר והרב באואר  שניצחו על התפילה. נראה לי שחשוב לציין גם את בעלה של המורה יפעת כהן (איני יודע את שמו), שפייט והנעים לנו מקולו בחלק גדול של התפילה. גם את הרב מייזליש  שקרא בתורה בהטעמה מדויקת, ואף תקע את התקיעה של סוף התפילה. היו עוד בעלים שתרמו לתפילה.
  6. עליית מדרגה- אין לי ספק שהשנה הזו הייתה קפיצה גדולה לעומת שנה שעברה. אני מאמין שגם הבנות הרגישו את החווית השמימית שריחפה על האולפנה אתמול, ובוודאי תלווה אותן עוד ימים רבים.  אישית, שמחתי להיות חלק מהיום המרגש הזה.
    הרבה שמחות בחג הסוכות!
 מנחם